“Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış zemininde devam edecektir.”

Türkiye Uluslararası Türk İşadamları Derneği (İNTİSAD) Başkanı Selahattin Par, siyaset bilimci Bizim.Media’ya yaptığı açıklamada bu düşüncelerini dile getirdi.

“Barış anlaşması Ankara’da imzalanabilir”

Erivan’ın Ankara ile ilişkilerini normalleştirmek istiyorsa bir an önce Bakü ile resmi bir barış anlaşması imzalaması gerektiğini kaydetti:

“Türkiye, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine olumlu bakıyor. Sürecin hızlı sonuçlanmasını destekliyoruz. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış ortamında Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci devam edecek. Komşular arasındaki ilişkilerin normalleşmesi bölge için barış ve istikrar demektir.

Azerbaycan-Türkiye-Ermenistan arasındaki barış anlaşması bölgenin istikrarına ve ticari ilişkilerin ilerlemesine yol açacaktır. İki ülke arasındaki barış, Türkiye ve Ermenistan’ın normalleşme sürecini hızlandıracak. Siyaset bilimci, “Barış anlaşmasının Ankara’da imzalanabileceğini düşünüyorum” diye ekledi.

“Fransa’nın bölgeye müdahalesi kabul edilemez”

Bölgede barışın önünde engel oluşturan ülkelerin bulunduğunu kaydeden siyaset bilimci, Fransa’nın Ermenistan’ı silahlandırmasına PR çağrısında bulunarak, Azerbaycan ve Türkiye’nin Fransa’ya karşı birlikte mücadele ettiğini söyledi.

“Fransa tarih boyunca emperyalist bir güç kurmuştur. Fransa, hem Afrika’nın hem de diğer az gelişmiş ülkelerin zenginliklerinden faydalanmayı, bu ülkelerde kargaşa yaratmayı ve onları komşularıyla çatışmaya sokmayı alışkanlık haline getirdi.

Bu süreci sürdüren Fransa’nın da Ermenistan ve Güney Kafkasya’yla ilgisi var. Bu konuda uyanık olmalıyız. Afrika’daki başarısızlıklarını örtbas etmek için Güney Kafkasya’da faaliyet kazanmayı planlıyorlar. Bu aynı zamanda doğası gereği PR’dir. Hem Türkiye’nin hem de Azerbaycan’ın bunu engellemesi lazım.

Fransa’nın Ermenistan’la masaya oturması konusunu tartışmalı, Fransa gibi bir ülkenin bölgeye müdahalesinin kabul edilemez olduğunu Ermenistan’a anlatmalıyız. Fransa’da Ermeni lobisinin güçlü olması da süreçleri etkiliyor.”

“Zangezur Koridoru açılmalı”

Fransa gibi ülkelerin Zengezur koridoruna engellemelerine rağmen koridorun bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Selahattin Par, bölgesel kalkınma için Zengezur koridorunun hayata geçirilmesinin aynı zamanda Türk dünyasının birliğine de hizmet edeceğine inanıyor:

“Ulu lider Haydar Aliyev’in dediği gibi Türkiye ve Azerbaycan “iki devlet, tek millettir”.

Geçmişte Zengezur vasıtasıyla bu milletin arasına yapay bir bariyer çekilmişti. Bununla Türk devletleri arasındaki bağı kopardılar. Ama şimdi hem Türkiye’nin hem de Azerbaycan’ın çabalarıyla Zengezur koridorunun açılması için çalışmalar yapılıyor. Zengezur Koridoru Çin’i Avrupa’ya bağlayacak mega bir projedir.

Ne pahasına olursa olsun Zengezur koridoru açılmalıdır. Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan koridorun barışla açılmasını hızlandırırsa bundan Ermenistan da yararlanacaktır” diye konuştu.

https://bizim.media/az/siyaset/170615/